Світ тварин

ССАВЦІ

Ссавці (Mammalia) — клас хребетних тварин, які характеризуються наявністю молочних залоз, які виробляють молоко для вигодовування малечі, волосся або хутра, а також ендотермічного або теплокровного тіла. Перша ознака яку вважають більш наочною, не завжди підходить до класу ссавців. Навіть взяти голубого кита волосяний покрив є у якого тільки два перші місяці на нижній губі. Мозок керує діяльністю ендотермічної та кровоносної систем, яка включає до себе чотирьохкамерне серце. До ссавців належить близько 5500 видів, які розподіляються на 1200 родiв, 152 сім’ї та 46 рядів. Хоча ця різмномаїтність залежить від вживаної системи класифікації. Ссавцям протистоять птахи, риби, плазуни та земноводні. Ссавці, здається, походять від цинодонтів на прикінці тріасового періоду. Першими ссавцями були багатогорбові, які вимерли в кінці крейдового періоду, та однопрохідні, наприклад, єхидна (декілька видів існують досі). В юрскькому періоді з’явились пантотерії (також вимерли в кінці крейдового періоду), від яких походять справжні звірі, Theria. Перші перспективи для ссавців появилися в пелеоцені коли динозаврів уже не було і світ рептилій закінчився, а ссавці завдяки своїм маленьким розмірам вижили. та, нажаль, вершина була занята… птахами .Та згодом ссавці заявили про себе і в морі і на землі .Вони розвилися до розміу гіганта, стали неперевершеними мисливцями і … запанували над Землею

IMAGE IMAGE

ПТАХИ

Птахи (Aves) — клас тварин. Являють спеціалізовану гілку хребетних, що походять від мезозойських — юрських — плазунів (найімовірніше, динозаврів або псевдозухій). Тіло обтічної форми, вкрите пір’ям (крім окремих голих ділянок — аптерій). Розміри різноманітні: маса від 1.6 г (колібрі-джміль) до 90 кг (страус африканський). Передні кінцівки перетворились на крила. Скелет міцний і легкий, кістки пневматичні, характерна наявність грудини з кілем, череп з одним потиличним виростком, кровоносна система має 2 кола кровообігу, серце чотирикамерне з одною правою дугою аорти, у сучасних птахів зубів немає, щелепи покриті роговими ножнам — їх функціонально заміщує дзьоб. Характерною особливістю травної системи є наявність складного шлунка — залозистого і м’язового, а у деяких — вола. Шкіра позбавлена залоз, за винятком куприка. Дихальна система складається з губчастих легень і повітряних мішків. Органи виділення — вторинні нирки, від яких відходять сечоводи, що відкриваються в клоаку. Статевий апарат самців — парні сім’яник і сім’япровід, самок — непарний лівий яєчник. Запліднення внутрішнє. Розмножуються відкладанням яєць. За характером розвитку пташенят розрізняють виводкових птахів та нагніздних птахів. Статева зрілість настає у 2-9 місяців. Живляться як рослинною, так і тваринною їжею. Для багатьох птахів характерні сезонні міграції (див. міграція тварин) — перельоти. Птахи відіграють велику роль у житті людини; багато з них — родоначальники свійських птахів, від яких одержують м’ясо, яйця, пух; велика кількість птахів є мисливсько-промисловими. Птахи займають значне місце в біоценозах, знищують велику кількість комах та ін. дрібних тварин, зокрема шкідливих, за певних умов деякі види птахів можуть самі завдавати шкоди, видзьобуючи щойно висіяне насіння тощо. Відомо бл. 8600 сучас. видів, пошир. всесвітньо; на У. — бл. 360. Клас поділяють на два підкласи: ящерохвостих або стародавніх (Archaeornithes), та справжніх, або віялохвістих (Neornithes), з 30 рядами, серед яких найвідоміші: пінгвіноподібні, трубконосі, пеліканоподібні, лелекоподібні, горобцеподібні, зозулеподібні та інші. Виділяють позбавлених польоту безхребетних, наземних (Ratitae), пінгвінів, водних (Natantes), а також добре літаючих хребетних, Carinatae, які мають добре розвинений кістяний. Наука, що вивчає птахів, наз. Орнітологія.

IMAGE IMAGE

РИБИ

Риби — надклас в типі Хордових. З огляду на те, що риби є поліфелітичним таксоном (тобто таксоном, члени якого мають різне походження), а також на великий спектр часом взаємовиключаючих анатомічних та фізіологічних особливестей організмів представників цього надкласу, загальне визначення його є досить поширеним. Найбільш узагальненим формулюванням поняття «риба» в біологічному сенсі є таке: Риба — це екзотермічний представник типу Хордові, що живе переважно в воді, у якого наявний череп та зябра на протязі всього життя, і, в разі наявності кінцівок, вони представлені плавцями (часом видозміненими). Кісткові риби (Osteichthyes), за застарілою (традиційною) класифікацією, клас риб, поділявся на підкласи (зараз класи) лопастеперих (Sarcopterygii) і променеперих (Actinopterygii) риб. За сучасною класифікацією представники групи разом із чотириногими складають кладу Euteleostomi. Група охоплює близько 18 тис. видів (95 % від загальної кількості видів риб). У хребті переважає кісткова тканина, тільки у примітивніших видів хрящовий скелет на вапняковій основі. Представники парні кінцівки (плавники). Рот цих риб утворений хапаючими щелепами із зубами, зябра розташовані на зябрових дугах з внутрішньою скелетною опорою, ніздрі парні. Хрящові риби (Chondrichthyes) — клас хребетних. Відомі із середнього девону. Довжина від 6 см до 20 м. Кістяк хрящовий, часто затверділий (обвапнований). Тіла хребців і ребра є або відсутні. Шкірних кісток немає. Луска, якщо є, плакоїдна. Лопасті плавців підтримуються еластиновими нитками. 5—7 зябрових щілин, що відкриваються назовні, в деяких 4 щілини, прикриті шкірною складкою. Плавального міхура немає. Кишківник зі спіральним клапаном; в серці є артеріальний конус. Анальний і сечостатевий отвори біля основи черевних плавців. Запліднення внутрішнє. Статеві органи в самців (птеригоподії) парні, розвиваються з черевних плавців. Живородні (рідко), яйцеживородні або відкладають великі яйця. Осмотичний тиск внутрішнього середовища в хрящових риб забезпечується головним чином за рахунок сечовини, розчиненої в крові. Порожнинні рідини гіпертонічні стосовно навколишнього середовища. При перенесенні хрящових риб в прісну воду осмотичний тиск крові й інших порожнинних рідин падає і вони швидко гинуть. Прісноводні хрящові риби для збереження високого осмотичного тиску виділяють велику кількість мочі. 2 сучасних підкласи — пластинчатозяброві і суцільноголові; близько 140 сучасних родів і близько 630 видів. Живуть в морі (кілька видів — у прісних водах).

IMAGE IMAGE

ПЛАЗУНИ ТА ЗЕМНОВОДНІ

Плазуни або рептилії (лат. Reptilia) — традиційний клас хребетних таврин, частина клади зауропсидів. Представники класу не створюють клади і тому сучасні кладистичні класифікації не розглядають плазунів як окремий таксон, хоча згідно іншим класифікаціям він ще не відмінений. Представники групи — холоднокровні тварини з розмірами тіла від декількох сантиметрів до 10 м. Земноводні або амфібії (Amphibia) — найменший за кількістю видів (3-4 тисячі) клас хребетних. В Україні є 17 видів. Це фактично перші наземні хребетні, котрі, щоправда, ще не зовсім порвали з водяним середовищем, у процесі індивідуального розвитку вони проходять водяну личинкову стадію, на якій мають зябра, а дорослими, як додатковий орган дихання використовується гола, покрита слизом шкіра. Процес перетворення личинки на дорослу істоту називається метаморфозом. Розмножуються у воді. Так само як риби і рептилії, вони продовжують рости протягом всього життя, і не можуть підтримувати температуру тіла відмінною від температури навколишнього середовища. Земноводні виникли не менше 300 млн. років тому і за час існування одержали широке поширення – місця їхнього мешкання надзвичайно різноманітні, діапазон пристосування до умов дуже широкий. Сучасні земноводні містять у собі три ряди: безногих, хвостатих і безхвостих тварин, із яких тут ви можете бачити жабу сіру, жабу ставкову й озерну. Усі земноводні корисні, тому що харчуються комахами, серед яких багато шкідників сільського господарства. Багато хто з них є об’єктом промислу. Жаби широко використовуються у всіх лабораторіях світу. Вдячні дослідники поставили їм пам’ятники у Парижі та Токіо. Першими космонавтами серед хребетних також були жаби.

IMAGE IMAGE

БЕЗХРЕБЕТНІ

Безхребетні (лат. invertebrata) — численна група тварин, що не мають хребта. Введене Ж. Б. Ламарком на початку 19 ст. ділення царства тварин на безхребетних і хребетних не має систематичного значення (оскільки роз’єднує єдиний тип хордових, не всі представники якого мають хребет), проте широко прийнято. Об’єм і таксономічний ранг багатьох груп безхребетних остаточно не встановлені (наприклад, приймають від 1 до 5—7 типів простих, дискусійна система черв’яків і т. д.). Зазвичай виділяють 16—23 типи безхребетних, іноді більше. До безхребетних відносять типи найпростіших, губок, кишковопорожнинних, голкошкірих, молюсків, кілька типів нижчих черв’яків (сколецид), кільчастих черв’яків, членистоногих і ряд інших, всього до 1—2 млн. видів тварин, тоді як тип хордових, що включає підтип хребетних, налічує всього бл. 45 тис. видів. Вважають, що число видів безхребетних може бути значно більшим. Найчисленніші серед безхребетних членистоногі, основну масу видів яких складають комахи. Точний час виникнення безхребетних не встановлено, хоча відомо, що найпростіші існували ще в докембрії (1,5— 2 млрд. років тому, а можливо і раніше). Від одноклітинних (найпростіших), мабуть, бл. 1 млрд. років назад пішли багатоклітинні. Припускають, що проміжною ланкою між ними були колоніальні найпростіші. У кембрії вже існували представники багатьох типів безхребетних. Важливим моментом в еволюції безхребетних був перехід від радіальної (кишковопорожнинні) до двосторонньої (білатеральної) симетрії, яка характерна для більш високоорганізованих безхребетних. Вищі безхребетні володіють вторинною порожниною тіла (целомом): саме целомічні безхребетні дали початок, як вважають, першим хордовим тваринам. Завдяки винятковій численності і різноманітності форм, безхребетні освоїли всі біотопи Землі і грають найважливішу роль в круговороті речовини і енергії в біосфері.

IMAGE IMAGE

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s